Nie je plač ako plač. Prečo vaše dieťa plače?

Nie je plač ako plač. Prečo vaše dieťa plače?

Detský plač je citlivou témou, ktorá sa týka každého jedného rodiča. Bábätko plače, keď sa mu niečo nepáči, niečo mu chýba, alebo ho niečo bolí. Dôvodov je hneď niekoľko a pre rodiča je nesmierne ťažké zistiť možnú príčinu a preto skúša doslova všetko, aby neutíchajúci detský plač aspoň trochu zmiernil. Nosenie, vozenie, čičíkanie, alebo nechať dieťatko vyplakať sú metódy, s ktorými sa stretávame najčastejšie. Ako však zistiť, ktorá je tá najvhodnejšia?

Utešovanie dieťatka je vzhľadom na jeho potreby a návyky veľmi individuálne a ťažko nájsť jedno všeobecné riešenie.

Správna spánková rutina

Detský plač sa často spája so zaspávaním a spánkom v detskej postieľke. Skvelým pomocníkom je v tomto prípade spánková rutina, vďaka ktorej si dieťatko uvedomí, že je čas ísť spinkať, takže na plač nie je čas! Prezlečenia do pyžamka, uspávanka, kúpeľ, to všetko sú aktivity, ktoré môžu bábätko ukľudniť, zrelaxovať a navodiť mu pocit pokoja.

Rozpoznajte prečo vaše dieťa plače

Mnoho rodičov si neuvedomuje, že plač u bábätka neznamená len strach, bolesť a pod. Dieťatko prostredníctvom neho vyjadruje svoje emócie od hnevu, frustrácie, až po prílišnú únavu. Bábätká veľakrát plačú aj vtedy, keď sa niečo učia, napr. loziť alebo chodiť. Aj z tohto hľadiska je dôležité rozoznávať druhy plaču. Pri ich uvedomení rodič následne vie odčítať či je potrebné k dieťatku pribehnúť a utíšiť ho, alebo radšej chvíľku počkať kým sa neupokojí samé.

Rozoznávame nasledovné druhy plaču:

  • Protestný plač

Tento plač znie skoro ako detský krik. Dieťatko pri ňom nahlas a intenzívne plače. Je priamou odpoveďou na to, keď sa vášmu bábätku niečo nepáči, alebo očakávalo od vás inú reakciu.

  • Stúpajúci plač

Plač, ktorý naberá na intenzite sa často spája s trápením dieťatka. Pri tomto druhu plaču by mal rodič spozornieť.

  • Klesajúci plač

Posledný z druhov je klesajúci plač, ktorý nemusí byť priamo veľkým plačom, avšak je prerušovaný pauzami a tzv. mrnkaním, pri ktorom je plač tichší a jemnejší. Takýto jemnejší a tichší plač je znak toho, že sa bábätko istým spôsobom upokojuje, najmä ak je príliš unavené, alebo precitlivené.

Môže nastať aj situácia, kedy plač dieťatka neustáva. V takomto prípade je veľmi dôležité uistiť sa či sú všetky potreby bábätka (hlad, bolesť, chlad, ale aj tie psychické a emočné) v poriadku a naplnené. Ak to tak je a dieťa neustále plače je „rad“ na rodičovi, ktorý mu musí poskytnúť pomoc, lásku, pohladenie, podporucelé svoje srdce. Čo to však znamená?

Určite nie to, že bábätko musíme za každú cenu hneď utíšiť. Ak sa nám to aj podarí, nemusí sa bábätko nevyhnutne cítiť hneď lepšie. Určite ste sa aj vy už dostali do situácie kedy ste boli smutný a miesto pohladenia, podpory, či vypočutia ste dostali len slová „nebuď smutný/á“. Cítili ste sa lepšie?

Dieťatko takisto potrebuje, aby ho rodič vypočul a dovolil mu v istých chvíľach „vyplakať sa“. Keďže plačom vyjadruje svoje emócie, veľký plač v niektorých situáciách môže uňho znamenať uvoľnenie napätia či uzdravenie smútku. Často sa stáva, že sa ho rodič snaží upokojiť búchaním po zadočku, hojdaním či nosením, len aby zastavil plač, avšak už aj mnohé výskumy ukazujú, že z plaču sa dá aj profitovať a slzy sú jedným zo spôsobov ako telu pomôcť eliminovať stres.

Nebojte sa teda bábätko nechať vyplakať vo svojom náručí pohladením a láskou mu ukázať koľko pre vás znamená. Tento proces môžete samozrejme absolvovať len po uistení, že je všetko v poriadku. Preukázanie toho, že je vypočuté a že môže byť smutné je mnohokrát účinnejšie ako snaha zastaviť plač neustálym hojdaním, čičíkaním a nosením po celej detskej izbe.  

Pri detskom plači treba pamätať na to, že je veľmi dôležité dať dieťatku najavo, že je plne vypočuté a predovšetkým ľúbené.

Doporučujeme

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte 5% zľavu na vašu prvú objednávku
Nové produkty, nápady, články a akcie, nezmeškajte nič, čo by vás mohlo zaujímať
logo small footer
© LevinFelin 2022