Ako si vyskladať výbavičku pre dieťatko?

Ako si vyskladať výbavičku pre dieťatko?

Skladanie výbavičky pre dieťatko je v súčasnosti čoraz väčšou výzvou. Na trhu sa objavuje viac a viac značiek, variantov, farieb, či riešení, ktoré to zákazníkom, teda budúcim rodičom, skôr sťažujú než uľahčujú. V mnohých prípadoch si vďaka tomu nevedia dať rady, a preto neustále uvažujú akú farebnú variantu zvoliť, čo je do výbavičky vhodné a čo naopak zbytočné. Ako sa však správne rozhodnúť? V článku vám ponúkame niekoľko tipov, ako si vašu výbavičku vyskladať tak, aby spĺňala svoju funkčnosť, ale zároveň bola štýlová a podľa vašich predstáv.

A čo by mala vlastne taká výbavička pre bábätko obsahovať?

  • Detská postieľka
  • Mantinel do detskej postieľky
  • Nebesá/Baldachýn
  • Minimálne 2 detské plachty
  • Zavinovačka
  • Hniezdo
  • Mušelínové plienky
  • 1-2 detské deky
  • 1 detská osuška

+ dekoračné detské vankúše

Ešte pred samotným výberom jednotlivých produktov je však dôležité myslieť nato, z čoho sú dané produkty vyrobené/ušité. Kvalitné materiály nielenže zabezpečujú pre dieťatko pohodlie a bezpečie, ale sú takisto trvácne, a preto sú dobrou investíciou. Pri skladaní výbavičky pre dieťatko sa pri materiáloch často myslí aj na ich vizuálnu stránku. Budúci rodičia volia tie, v ktorých sa dieťatko bude cítiť pohodlne, ale zároveň budú zapadať k ostatným prvkom v detskej izbe. Najviac vyhľadávaným materiálom je drevo, z látok sú to bavlna a mušelín.

Na to aby vznikali krásne a štýlové kombinácie, je potrebné jednotlivé materiály správne kombinovať,. Veľkú rolu zohrávajú aj farby, ktoré častokrát patria k hlavným faktorom pri rozhodovaní. V súčasnosti rodičia preferujú buď prirodzenéneutrálne farby, ktoré sa hodia ku všetkému, alebo naopak personalizované farby, ktoré si rodičia volia na základe svojich preferencií, či pohlavia dieťatka. Pri ich správnom výbere je dôležité zvoliť 2-3 farebné odtiene, prípadneaj nejaký vzor, ktorý s nimi budeme kombinovať. Pri dievčatkách sa väčšinou siaha po ružovej, bielej, či smotanovej farbe spolu s kvetmi. Pri chlapcoch sú to farby ako modrá, petrolejová, hnedá, či zelená a skôr sa preferujú geometrické alebo abstraktné vzory. Pri samotnom výbere materiálov, alebo farieb/vzorov je dôležité myslieť na to, že „všetkého veľa škodí“, preto je potrebné vyberať s citom a myslieť predovšetkým na potreby dieťatka.

DETSKÁ POSTIEĽKA

Prvým a neoddeliteľným prvkom, ktorý tvorí jadro výbavičky je detská postieľka. V súčasnosti na trhu existuje veľké množstvo a je naozaj z čoho vyberať. Pri samotnej voľbe tej pravej detskej postieľky budúci rodičia zvažujú hneď niekoľko faktorov. Prvým z nich je farba, (biela, drevená, sivá a pod.). Na jej základe sa častokrát kombinuje celá výbavička. K bielej postieľke môžeme priradiť akékoľvek farby, avšak pri drevenej, či sivej sa farebné kombináciu zužujú. K drevenej postieľke sa hodia neutrálne farby ako biela, smotanová, béžová, zelená a k sivej môžeme priradiť rôzne odtiene sivej, béžovú ale napríklad aj ružovú.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výber je veľkosť postieľky, funkčnosťmateriál. Je potrebné prihliadať predovšetkým na bezpečnosť dieťatka, preto je vhodné voliť materiály, ktoré sú nezávadné, nealergizujúce a nie sú škodlivé. Pri detskej postieľke je veľmi praktická aj funkčnosť, ktorú môžeme vidieť v jej súčasných prevedeniach. Sú nimi napr. rastúce postieľky, alebo detské postieľky na kolieskach.

MANTINEL DO POSTIEĽKY

V spojitosti s detskou postieľkou sa nám neodmysliteľne spája výrazný prvok, ktorým je mantinel. Mantinel do detskej postieľky zabezpečuje pre dieťatko ochranu pred možným úrazom, ale takisto mu dáva pocit, že je u maminky v brušku, čo pomáha pri jeho upokojovaní, alebo uspávaní. Je najväčším a najvýraznejším prvkom v detskej postieľke a pri pohľade do detskej izbičky hneď zaujme. V súčasnosti môžeme mantinely vidieť v rôznych prevedeniach a ich ponuka na trhu je veľmi široká. Jedným z najznámejších typov sú tzv. pletence, ktoré vyzerajú ako zapletaný vrkoč. Tým, že mantinel zreteľne vidieť, pri jeho výbere väčšinou siahame po neutrálnych, menej výrazných farbách napr. biela, smotanová, béžová, svetlosivá, či svetloružová.

BALDACHÝN a NEBESÁ

Pri skladaní výbavičky považujeme za vhodný a najmä štýlový doplnok baldachýn, alebo nebesá. Oba produkty môžeme umiestniť napr. nad detskú postieľku, kde môžu mať tieniacu funkciu. Pri správne zvolenej farbe vytvárajú pre dieťatko prítmie, ktoré môže slúžiť ako skvelý pomocník pri uspávaní. Pri výbere oboch produktov si v súčasnosti môžeme zvoliť z rôznych materiálov. Najčastejšie sa stretávame s bavlnou, ktorá prepúšťa menej svetla, ako napríklad tyl. Rozdiel medzi spomínanaými produktami tkvie predovšetkým v ich umiestnení. Pokým baldachýn musíme umiestniť na strop izbičky, nebesá vieme prenášať spolu s postieľkou pomocou držiaka, ktorý sa vo väčšine prípadov upevňuje k detskej postieľke. V našej ponuke môžete nájsť viacero variantov baldachýnu (bavlnený, mušelínový) a takisto aj nebies (bavlna, tyl, mušelín).

V neposlednom rade pri skladaní výbavičky musíme spomenúť produkty, ktoré sú potrebné nielen kvôli svojej funkčnosti ale takisto dotvárajú celkový vzhľad výbavičky a sú skvelými doplnkami k hlavným prvkom v detskej izbičke. Môžeme medzi ne zaradiť mušelínové plienky, či deky, ktoré vhodnou kombináciou farieb, či vzorov výbavičku správne „doťuknú“. Pri ich výbere môžeme siahnuť aj po výraznejších farbách, ktoré dodávajú šmrnc a roztomilosť.

Ďalšími produktmi, ktoré môžeme do tejto skupiny doplnkov zaradiť sú detské dekoračné vankúše. Sú produktami, ktoré dotvárajú celkovú atmosféru detskej výbavičky a pridávajú jej štýl a roztomilosť. Nespočetné množstvo farieb a vzorov nám dovoľuje vytvárať vhodné farebné kombinácie podľa našich predstáv. V našej ponuke môžete nájsť množstvo variantov, ktoré zaručujú originalitu . Môžete v nej nájsť dekoračné vankúše v tvare mesiačika, minnie, balóna, hviezdy a mnoho iných.

Ako možno vidieť, štýlov, farieb, variantov a prevedení je v súčasnosti veľmi veľa. Je ťažké rozhodnúť sa čo je správne a čo nie. Veríme však, že potešenie z výsledných produktov a napokon celej výbavičky vždy stojí zato, a to či už na strane rodičov, alebo samotného dieťatka.

Ak by ste si napriek našim tipom nevedeli dať rady, pokojne nás kontaktujte, radi vám pomôžeme vyskladať vašu vysnívanú výbavičku!