Ako zariadiť detskú izbičku podľa metódy Montessori?

Ako zariadiť detskú izbičku podľa metódy Montessori?

V súčasnosti existuje nespočetne veľa alternatív, ako zariadiť detskú izbičku. Vytvoriť útulné, premyslené a pritom hravé miesto je však niekedy ťažkou úlohou. V dnešnom článku vám preto predstavíme metódu Montessori, ktorá je skvelým pomocníkom a radcom nielen pri zariaďovaní detského kráľovstva, ale takisto pri chápaní detského sveta.

 

Čo je to Montessori?

„Pomôž mi aby som to dokázal sám.“

 

Montessori je výchovná metóda, pomenovaná podľa jej zakladateľky Marii Montessori. Jej hlavnou myšlienkou je rešpektovať prirodzený vývin dieťaťa a vnímať ho ako samostatnú bytosť s vlastnými potrebami, názormi a pocitmi. Podstata Montessori spočíva vo vytvorení podmienok, ktoré budú nabádať k objavovaniu hraníc dieťaťa a rozvoju jeho odvahy, kreativity a myslenia. V Montessori je dôležité ponúknuť deťom podnety, z ktorých si budú vyberať na základe svojho vlastného presvedčenia a potrieb. Vďaka tejto metóde dieťa aktívne spoznáva svoje silné, ale aj slabé stránky, a na druhej strane sa učí pohyblivosti, balansu a flexibilite. V skratke ide o rozvíjanie vnútornej, ale aj vonkajšej stránky dieťaťa zohľadňujúc jeho záujmy prameniace z jeho individuality.

Montessori detská izba

Na to, aby dieťa mohlo rozvíjať svoje schopnosti, musí vyrastať v podmienkach a prostredí, ktoré mu to umožňujú. Jedine tak môže dieťa jednoducho rozpoznávať svoje chyby a učiť sa byť za ne zodpovedné. Je dôležité, aby deti rozmýšľali a konali celkom samé, pretože len to v konečnom dôsledku rozvíja ich sebavedomie a vnútornú disciplínu. 

Ešte predtým, než si predstavíme prvky, ktoré v Montessori detskej izbe nesmú chýbať, je dôležité pripomenúť si, že ako v každom detskom kráľovstve, je nevyhnutné dbať na bezpečnosť dieťaťa. Nepočíta sa teda so žiadnymi ostrými rohmi, či hranami. Nevyhnutnosťou je použiť vhodné, hypoalergénne a vysokokvalitné materiály, ktoré sú určené pre detské hračky a nábytok.

Aby sa deti cítili v izbe “ako doma”, musí z nej vyžarovať určitá usporiadanosť a harmónia. Nie nadarmo sa hovorí, že od poriadku a prostredia vôkol nás, závisí aj poriadok v našom vnútri, teda ten duševný. U detí sa to môže prejavovať pocitmi bezpečia, pokoja a radosti.

Pri zariaďovaní Montessori detskej izby je nesmierne dôležité, aby dieťa malo všetko na dosah. Len svojimi zmyslami dokáže vnímať veci okolo seba natoľko, aby ich využilo v rozvíjaní a zlepšovaní svojich schopností. Pri navrhovaní izbičky by ste mali brať do úvahy predovšetkým výšku dieťaťa – detský nábytok, hračky aj dekorácie by mali byť umiestnené tak, aby dieťa na ne samo dosiahlo. Vďaka tomu sa naučí samostatnosti a nebude vás potrebovať vždy, keď si bude napr. chcieť čítať obľúbenú knihu a pod. Je takisto vhodné vytvoriť v detskej izbe rôzne zóny, ktoré budú uspokojovať rozličné potreby. Detská izba by mala byť zariadená jednoducho, avšak premyslene, aby malému drobcovi nič nestálo v ceste a mohol veselo objavovať.

Správne hračky sú základ!

Jedna zo zón, ktoré v detskom kráľovstve nesmie chýbať, je hrací kútik. Hra je jedna zo základných potrieb, vďaka ktorej sa dieťa učí spoznávať svet, ľudí, či predmety. Správne hračky sú preto základom, aby sa táto potreba naplno rozvíjala a odzrkadlila sa v správaní a vnímaní detí. Ich vhodnou voľbou nielenže precvičujeme ich hrubú a jemnú motoriku, ale učíme k samostatnosti a trpezlivosti.

Jednými z  hračiek/prvkov, ktoré nesmú chýbať v Montessori detskej izbe je Piklerovej triangel, či Montessori doska. Oba prvky slúžia na rozvoj pohyblivosti, motoriky, balansu, ale aj samostatnosti. Výrazne sa podieľajú aj na rozpoznávaní a pochopení hraníc a nadobudnutím odvahy. Sú nielen tou správnou hračkou, ale takisto štýlovými doplnkami, ktoré zaujmú hneď na prvý pohľad. Doplniť sa môžu aj hojdačkou, ktorá je v rámci Montessori prvkov veľmi obľúbená a svojou funkčnosťou vystihuje celý koncept Montessori. Dá sa využiť ako kolíska, skrýša, šmýkala a pod. Môže takisto slúžiť v sete s Piklerovej trianglom a doskou.

Veľmi dôležitou zónou v Montessori detskej izbe je tvorivá časť, ktorá v deťoch podnecuje a rozvíja ich schopnosti a zručnosti. Nemôžu chýbať hračky zlepšujúce jemnú motoriku, tabule na kreslenie a pod. Súčasťou tejto zóny môže byť aj kútik, v ktorom si dieťatko môže oddýchnuť, či schovať sa pred nami dospelákmi. Môže byť vytvorený z baldachýnu, ktorý schová všetkých šibalov a je skvelým bunkrom pred zlými príšerami. Pod baldachýn je vhodná hracia podložka, alebo detské okrúhle hniezdo, kde detičkám môžu robiť spoločnosť rozličné detské dekoračné vankúše.

 

„Hlavným cieľom pripraveného prostredia je, do takej miery, ako je možné, urobiť dieťa nezávislým od dospelého.“ Maria Montessori

 

 Pri zariaďovaní Montessori detskej izbičky je dôležité predovšetkým veriť v schopnosti a zručnosti vášho dieťaťa a vnímať ho ako samostatnú bytosť, ktorá pozná svoje potreby a učí sa rozpoznávať svoje hranice. Nech už si zvolíte akékoľvek zariadenie, či štýl, tak ako aj pri iných metódach, aj pri Montessori je hlavné, aby ste okolie, v ktorom dieťatko žije, zaplnili starostlivosťou, láskouempatiou. Len vtedy budete môcť vytvoriť prostredie, ktoré bude rozvíjať vyššie spomenuté vlastnosti a schopnosti dieťaťa. Ak budete načúvať jeho potrebám a akceptovať jeho rozhodnutia, zariadite mu tú najlepšiu detskú izbičku.

Nahliadnite do našej Montessori ponuky

Doporučujeme

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte 5% zľavu na vašu prvú objednávku
Nové produkty, nápady, články a akcie, nezmeškajte nič, čo by vás mohlo zaujímať
logo small footer
© LevinFelin 2022