8 tipov na hry, ktorými zabavíte malé deti
hry pre deti

8 tipov na hry, ktorými zabavíte malé deti

Zabaviť dieťatko je v mnohých chvíľach doslova alchýmia. V jednom momente už máte pocit, že ho niečo zaujalo a o pár minút je to preč. Veľkými pomocníkmi sú v tomto prípade rôzne hry, pri ktorých dieťatko nielenže vydrží viac ako 5 minút, ale takisto rozvíjajú jeho fantáziu, myseľ či motorickú činnosť. Prezradíme vám niekoľko tipov, s ktorými u detičiek rozhodne zabodujete.

hry pre deti

Hry v živote detičiek zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Mali by byť ich každodennou súčasťou. Rozvíjajú ich motoriku, logické myslenie, ale takisto podporujú ich fantáziu a úžasnú detskú zvedavosť. Môžu prispievať k ich jazykovým schopnostiam či pochopeniu základných veličín a tvarov. Nemusí sa to na prvý pohľad zdať, ale pri hrách sa deti učia aj férovosti, spolupráci a vytvárajú si užší vzťah s ľuďmi, ktorí sú ich súčasťou.

RIEKANKY

Prvým tipom v našom zozname sú detské riekanky. Zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji detskej reči a detičky ich obľubujú hlavne kvôli rytmu a melódii. Keďže ich dokážu vnímať oveľa skorej ako hovorenú reč, sú pre nich ľahšie zapamätateľné. Riekankami si deti precvičujú slovnú zásobu, ale takisto aj pamäť a môžu slúžiť ako skvelí pomocníci pri učení rôznych rutinných záležitostí akými sú napríklad čistenie zubov, umývanie tváre a mnoho iných. Vo veľkej miere rozvíjajú aj pohybové zručnosti a obratnosť dieťatka.

Prvým tipom na ľudovú riekanku je „Kolo Kolo mlynské“.  Táto detská pesnička je skvelým pomocníkom na zabavenie dieťatka a ešte pritom aj rozvíja jeho myseľ a pohybové zručnosti. Spojenie tanca a spevu je zaručená klasika, ktorá vyvoláva u detičiek pocity radosti, smiechu a jednoznačne zaboduje u ktoréhokoľvek z nich.

„Kolo, kolo mlynské za štyri rýnske, kolo sa nám polámalo a do vody popadalo, urobilo bác!“

Medzi obľúbené riekanky detičiek patrí aj „Oli oli Janko…,“ ktorú vďaka jej textu môžete použiť pri rutinných činnostiach, ktoré sa razom stanú zábavnejšími a obľúbenejšími. Dieťatko si pri nej precvičí nielen svoju pamäť, reč, ale takisto aj logické myslenie.

„Oli oli Janko, kľakni na kolienko, umývaj sa, utieraj sa, podopri si bôčky, chyť sa za vrkôčky, a vyber si koho chceš, koho najviac miluješ!“

Ako poslednú v skupine riekaniek môžeme spomenúť populárnu „Zlatú bránu..,“ ktorá je skvelá riekanka rozvíjajúca pohybovú obratnosť detí a takisto ich pamäť i reč. Je vhodnou aj v kolektíve, ale takisto sa s ňou zabavíte v kruhu rodiny.

„Zlatá brána otvorená zlatým kľúčom podoprená. Kto do nej vojde hlava mu zojde. Či je ona, či je on, nepustím ho z brány von.“

STAVANIE BUNKROV

Druhým tipom v našom zozname hier pre detičky je veľmi populárne stavanie bunkrov. Skvelá skrýša pre malých dobrodruhov, ktorá ich zaručene zabaví na viac ako 5 minút. Môžu si v ňom listovať knižku, hrať sa so svojim súrodencom či hračkami a vymýšľať čo ďalšie vyparatia. Aj keď sa v mnohých prípadoch môže zdať táto hra istým spôsobom komplikovaná, stačia len dve stoličky, deka, vankúše a bunker je na svete. Rozžiarite ňou očká nejednému výmyselníkovi, ktorý sa pri nej môže zároveň aj veľa naučiť. Stavanie bunka rozvíja jeho logické myslenie, motoriku, ale predovšetkým mu vyčarí úsmev na tvári a podnieti jeho fantáziu.

HRA NA SCHOVÁVAČKU

„Jeden, dva, tri…schovaní, neschovaní, idem.“ Hra na schovávačku nesmie v tomto zozname chýbať. Je to veľmi populárna hra u detí, ktorá má zakaždým úspech. Detičky sa pri nej nielenže dobre zabavia, ale takisto môžu vďaka nej rozvíjať svoju fantáziu, kreativitu a vynaliezavosť. Len pozor na to, aby sa neskryli až moc dobre. 😊

PREKÁŽKOVÁ DRÁHA

Ďalším tipom, s ktorým rozhodne u detí zabodujete je domáca prekážková dráha. Rozvíja nielen pohybové zručnosti, ale deti sa pri nej skvelo zahrajú a podnietia svoje logické myslenie. Na jej realizáciu vám stačia len vankúše, stoličky, prípadne matrac. Dieťatko si prostredníctvom nej natrénuje lezenie, chôdzu, balans a rovnováhu. Samozrejmosťou je, že sa prekážková dráha musí prispôsobiť veku a schopnostiam dieťatka, zároveň je však hodné upustiť uzdu svojej fantázie a pripraviť mu nezabudnuteľný zážitok.

TANEC

Pri pohybe ešte ostaneme, pretože našim ďalším tipom je tanec. Táto pohybová aktivita je pre dieťa veľmi dôležitá a poskytuje mu množstvo výhod nielen po fyzickej stránke. Dieťa sa vie pri tanci veľmi dobre uvoľniť, zabaviť a na druhej strane získať skvelú pohybovú obratnosť. Tanec takisto rozvíja jeho kreativitu, fantáziu i hrubú motoriku a spolu s hudbou aj sluch, reč či pamäť. Vymenované plusy tanca sú len malým zrnkom toho, čo táto skvelá pohybová aktivita prináša. Jej najväčším prínosom však je, že dieťa je pri nej naradostené, usmievavé a šťastné.

SKLADANIE LEGA

Ďalšou našim tipom je skladanie kociek či lega. Takáto forma hry u detí rozvíja predstavivosť, podporuje myslenie a takisto pomáha efektívne plánovať. Zdokonaľuje aj schopnosť dieťatka zamerať sa a sústrediť na jeden predmet. Vhodnou alternatívou je aj ukladanie predmetov do nádoby, či poukladanie plastových pohárov a misiek na seba. Najlepšou hračkou je predsa kuchynský riad, no nie?

ZAPOJENIE DO DOMÁCICH PRÁC

Predposledným tipom v našom zozname sú domáce práce. Môže to znieť ako klišé, ale zapájanie detičiek do domácich prác je veľmi dôležité a to najmä do varenia. Detičky vďaka tejto „hre“ spoznávajú rôzne materiály, niečomu sa aj naučia a odpozerajú mnohé činnosti, ktoré následne budú využívať. Vaľkanie či tvarovanie cesta, napĺňanie, obaľovanie či mnoho iného vedie k rozvíjaniu jemnej motoriky, ale takisto k zlepšovaniu pamäti i logického myslenia. Dieťa si pri týchto činnostiach môže rozšíriť svoju slovnú zásobu a takisto svoje zručnosti. Najväčším plusom tejto „hry“ je však spolupráca a utužovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom.

KNIHY

Posledným tipom v našom zozname sú jednoznačne knihy. Sú kľúčové v rozvíjaní dieťatka a je vhodné zaradiť ich do každodennej rutiny. V súčasnosti je na trhu množstvo variantov od zvukových, ktoré napodobňujú zvieratká, puzzle či leporelo. Knihy sú pre deti veľmi dôležité a nápomocné v rôznych oblastiach života. Rozvíjajú ich logické myslenie, učia ich novým slovám, farbám, tvarom predmetov a takisto sú skvelými pomocníkmi pri rozvoji jemnej motoriky. Dieťatko sa s nimi môže zabaviť na koberci, v postieľke či hocikde inde a zároveň sa zakaždým naučiť niečo nové.

Veríme, že sme vám našimi odporúčaniami priniesli nový pohľad na to ako sa zabaviť s detičkami a dúfame, že naše tipy vyčaria úsmev na tvári nejednému dieťatku.

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte 5% zľavu na vašu prvú objednávku
Nové produkty, nápady, články a akcie, nezmeškajte nič, čo by vás mohlo zaujímať
logo small footer
© LevinFelin 2022