Návod na to, ako ušiť pletenec do detskej postieľky

Návod na to, ako ušiť pletenec do detskej postieľky

Už od prvého dňa je pre rodičov najdôležitejšia bezpečnosť a ochrana bábätka. Inak to nie je ani pri zariaďovaní detskej izbičky. Kľúčovú úlohu zohráva najmä detská postieľka, ktorá musí byť kvalitná a pevná. Jej súčasťou je v mnohých prípadoch aj mantinel, ktorý slúži na ochranu dieťatka v postieľke. V súčasnosti nespĺňajú len túto funkciu. Na trhu sa začínajú objavovať v rôznych tvaroch či farebných variantoch. Môžu spĺňať aj stimulačnú funkciu, ktorá u dieťatka rozvíja fantáziu a hravosť. Farebnosť, detské motívy, geometrické vzory, či rôzne druhy materiálov. 

Čoraz populárnejšie sú tzv. pletence – mantinely, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako zapletený vrkoč. Sú veľmi praktické a nemusia sa umiestniť len do detskej postieľky. Môžu slúžiť aj ako skvelý doplnok do detskej izby – ako pohodlná sedacia podložka v detskom kútiku, stačí ho len zamotať a hotovo. Ak ste premýšľali nad tým, či si takýto pletenec dokážete ušiť aj sami doma, pomocou nášho podrobného návodu to môžete skúsiť. Sami ušijeme stovky pletencov mesačne, preto veríme, že náš podrobný návod na naozaj kvalitný a funkčný pletenec, vám pomôže. Tak poďme na to!

Pred tým, než sa pustíme do samotného šitia, je vhodné premyslieť si, ako bude pletený mantinel vyzerať. Veľmi dôležitý je výber vhodných materiálov. Ideálnou voľbou sú látky, ktoré sa naťahujú, čiže ich viete formovať a prispôsobovať tvaru a veľkosti. Dizajn pletenca si môžete zladiť k ostatným textíliám v detskej izbe a vytvoriť tak štýlovú kombináciu. Môžete si zvoliť jednofarebný, ale aj dvoj, či trojfarebný pletenec.

Ak už máte vybraté látky a dizajn pletenca, môžeme sa pustiť do šitia!

Na výrobu budeme potrebovať:

  • látku
  • nožnice
  • meter
  • palicu s tubou, resp. niečo, čím budete napĺňať pletenec
  • fixka
  • šijací stroj
  • duté vlákno na naplnenie mantinelu 
  • dobrú náladu 🙂

V druhom kroku si pripravíme a rozprestrieme vybranú látku. Pomocou metra si odmeriame tri rovnako dlhé a široké pásy(cca 20 cm), ktoré si následne nastriháme. Môžeme si odstrihnúť aj jeden celý pás, ale rozdelenie a následne zošitie na tri časti je oveľa praktickejšie pri práci s látkou. Ak chcete napr. docieliť 100 cm pletenec, musíte odstrihnúť buď jeden 360 cm dlhý pás, alebo 3 pásy dlhé 120 cm(každý pás bude 1,2 násobkom dĺžky). Platí tu teda jednoduchý vzorec:

dĺžka 1 pásu=  finálna dĺžka pletenca × 1,2

Tieto tri pásy následne zošijeme dohromady a vytvoríme telo pleteného mantinelu. Zošitím nám vznikne tzv. „hadík“, ktorý budeme v nasledujúcom kroku plniť. Ešte predtým si však musíme vytvoriť(alebo dopredu nechať) dierku približne v strede hada, ktorou budeme vkladať výplň.

Na vyplnenie je ideálne použiť antialergénové duté vlákno, ktoré je však potrebné vložiť správne – ani príliš husto, ani naopak riedko. Ak to tak nie je, pletený mantinel sa stáva nekvalitným, nedrží tvar a je príliš mäkký, alebo bude nerovnomerne vyplnený. Správne naplnenie je najdôležitejším a najťažším krokom postupu, preto nezúfajte, ak sa vám to nepodarí na prvýkrát úplne dokonalo.

„Hadíka“ napĺňame prostredníctvom tuby a palice tak, že tubu vložíme dovnútra dierky, ktorú sme si v strede nechali a následne vkladáme duté vlákno. Pomocou palice zatláčame náplň dovnútra najskôr na jednu stranu a potom na druhú a nakoniec tubu vyberieme. Vzniknutú dierku musíme následne ručne zašiť. Odporúčame si jej polohu odmerať tak, aby ju po zapletení pletenca nebolo vidieť. 

Naplnené telo pletenca si v poslednom kroku zapletieme ako klasický vrkoč – tento krok je však tiež veľmi dôležitý. Pletieme pomaly a husto. Ak nie je pletenec dostatočne husto zapletený, môže vyzerať nekvalitne a to aj napriek tomu, že ste dodržali všetko ostatné, čo ste mali. Ak je pletenec správne zapletený, netreba ho nijako ukončiť, len dopliesť.  Nasledujúci obrázok vám pomôže s tým, ako si hada na pletenie pripraviť a následne pliesť. A to je celé! Nie je to až také zložité, však? Určite to ale chce trocha zručnosti 🙂 

Veríme, že sme vám týmto podrobným návodom pomohli zodpovedať všetky otázky ohľadom výroby pleteného mantinelu. Ak si na to však netrúfate, alebo ste zahltení inými povinnosťami, nechajte to na naše skúsené krajčírky, ktoré vám vyrobia mantinel presne na mieru. Použitím kvalitných materiálov, ako je bavlnený úplet, vafle bavlna, či dokonca velvet, dokážu vytvoriť nielen štýlový, ale aj doslova luxusný pletenec. Vaše dieťatko tak bude v absolútnom pohodlí a vy sa nebudete musieť strachovať o jeho bezpečie. Môžete si takisto vybrať z rôznych farebných variantov, dĺžok a prevedení.

V prípade akýchkoľvek otázok nás určite kontaktujte, aby sme spoločne vybrali ten pravý pletenec!