Aké materiály sú vhodné pre bábätko? Pomôžeme vám zorientovať sa

Aké materiály sú vhodné pre bábätko? Pomôžeme vám zorientovať sa

Očakávanie bábätka je jedna z najkrajších udalostí v živote budúcej mamičky, ktorá je však často sprevádzaná aj obavami, či robí a vyberá všetko správne. Na trhu je obrovské množstvo výrobcov výbavičiek, ktorí majú veľký výber materiálov a produktov pre detičky a častokrát je priam nemožné sa v tom zorientovať.  Nie je nič výnimočné a ani hanba, keď sa budúca mamička v tejto téme cíti stratená a výrazy, ako je “minky”,  či “biobavlna” počuje prvýkrát. Keďže my sme v tejto téme doma, radi vám všetko vysvetlíme priamo na našich produktoch 🙂

Bavlna

Bavlnu určite poznáte. Možno však neviete, že existuje bavlna 100% – tná, alebo bavlna s prímesami, či bio bavlna. Dokonca aj 100% bavlna môže byť rôzna a to podľa spôsobu tkania. 

My najviac pracujeme so 100% bavlnou, ktorá je veľmi vhodná pre bábätká, je kvalitná a šetrná k citlivej detskej pokožke. Takúto bavlnu nájdete takmer na všetkých našich produktoch, dávame ju na zavinovačky, hniezda, deky, plienky a pod. Pracujeme so 4 druhmi 100% bavlny: Bavlna, mušelín, bavlna vafle a bio bavlna. Aj napriek rôznym názvom je to rovnaký materiál,  absolútne bezpečný pre vaše bábätko. Je medzi nimi však niekoľko rozdielov, ktoré si rozoberieme podrobnejšie. 

Bavlna

Všetky naše produkty, ktoré majú v názve slovo bavlna sú jednoducho zo 100% bavlny, ktorá je výborný materiál pre množstvo produktov v našom živote a tiež pre bábätká. Je veľmi príjemná, jemná a zároveň odolná. Veľmi dobre saje vodu a zároveň je to cenovo najmenej náročný materiál, preto produkty z bavlny patria k našim cenovo najvýhodnejším. Bavlna je skvelý kompromis, ak máte obmedzený rozpočet a zároveň pre svoje dieťatko chcete to najlepšie. 

Vankúš Srdce bavlnené ružové

Mušelín

Mušelín je opäť 100% bavlna, tkaná tak, že je jemná ako pavučinka, úžasná na dotyk a nie náhodou sa označuje za jeden z najdokonalejších materiálov na svete. Vyzdvihnúť na mušelíne sa dá toho mnoho, spomeňme najmä priedušnosť a vynikajúcu cirkuláciu vzduchu. 

Keďže nič na svete nie je dokonalé, aj mušelín má svoju chybičku krásy, ktorá však môže trápiť viac nás, ako vás 🙂  S mušelínom sa pre jeho jemnosť ťažšie šije, treba s ním pracovať opatrne a  dávať veľký pozor na zatrhávanie. Keďže sa jedná o tak jemný materiál, nie je vhodné používať ho na produkty, ktoré sa veľmi napínajú, ako je napríklad vnútro hniezda. Stehy by po dlhšom používaní v totálnom napnutí mohli povoliť a preto volíme do vnútra mušelínových hniezd radšej klasickú bavlnu, ktorou si v tomto môžete byť istí. 

Na produkty ako sú zavinovačky, deky, baldachýny, či vankúšiky ho veľmi odporúčame a vaše dieťatko sa bude obklopené mušelínom cítiť skvelo. Naše látkové plienky napríklad vyrábame výlučne  len z mušelínu, pretože čím vhodnejším môžete bábätku utrieť ústočká, ako tým najjemnejším mušelínom?

Bavlne vafle

100% bavlna s tzv. vaflovou väzbou je charakteristická vynikajúcou savosťou a schopnosťou absorbovať vlhkosť. Preto ju okrem vyššie spomenutých produktov odporúčame aj na osušky, plážové pončá, či župany. Mriežková väzba je zároveň neuveriteľne štýlová a tak produkty, na ktorých je použitá práve vafle bavlna, sú naozaj trendy. Ak si ju na svoju výbavičku vyberiete, verte, že ju budete mať skutočne výnimočnú.

Pletenec vafle
Bielo ružové hniezdo z vafle

Biobavlna

Bavlna, ktorej pestovanie prebieha bez použitia herbicídov, pesticídov a umelých hnojív. Preto je jej výroba nákladnejšia a patrí k prémiovým materiálom. My používame biobavlnu v podobe tzv. baránka, čo je hrubá vrstva upravená do vzhľadu baranej kožušinky. Vrstva baránka má úžasnú hrejivosť a je veľmi príjemná. Biobavlnu nájdete na našich zateplených dekách Baránok v kombinácií s mušelínom, bavlnou a bavlnou vafle, o ktorých sme písali vyššie.

Bavlnený úplet

Úplet, alebo aj teplákovina, či anglicky jersey je veľmi obľúbený materiál na šitie, pretože sa v ňom spájajú benefity klasickej bavlny a elastánu. 96% bavlna zaručuje jej priedušnosť a jemnosť a 4% elastánu dodajú látke elasticitu, takže zjednodušene môžeme povedať, že úplet je bavlna, ktorá sa naťahuje 🙂 

Úplet mnoho výrobcov používa napríklad na plachty, pretože vďaka elasticite dokážu vyrobiť univerzálnu veľkosť na mnoho rozmerov matraca. My úplet na plachty nepoužívame, držíme sa našej teórie, že látka, ktorá prichádza do častého styku s citlivou detskou pokožkou by mala byť len 100% bavlna. Úplet je však výborný na produkty, kde elasticitu potrebujeme a zároveň nie sú v nepretržitom styku s pokožkou bábätka. Sú to napríklad pletence, hracie koberce alebo suché bazény s guličkami.

Polyester

Polyester je syntetický materiál, ktorý narozdiel od prírodnej bavlny nie je dobre priedušný. Na druhej strane je to materiál, ktorý netreba takmer vôbec žehliť a tiež sa na ňom neusádzajú mikroorganizmy. Je skvelý na dekoračné predmety, ako sú vankúše, či záclony. U nás používame veľmi obľúbený plyš a velvet.

Minky plyš/hladký plyš

Plyš je spolu s bavlnou asi najpoužívanejší materiál v detskom sortimente. Jedná sa o 100% polyester, ktorý môže byť hladký, alebo vypuklý tzv. minky. Je hebučký a veľmi príjemný a vystúpené časti podnecujú rozvoj zmyslov bábätka. 

Aj keď je to naozaj príjemný a hrejivý materiál, netreba zabúdať na to, že sa stále jedná o polyester, ktorý nie je priedušný a preto ho vôbec nepoužívame na produkty, ktoré prichádzajú do častého dlhodobého a priameho styku s pokožkou dieťatka. Nie je vhodný na vnútorné časti zavinovačiek a hniezd a ak takýto výrobok máte doma, odporúčame podložiť hlavičku dieťatka plienkou. Naopak je plyš ideálny na dekoračné vankúšiky, ktorých u nás nájdete naozaj veľké množstvo.

Vankúš Minnie s bavlnenou mašľou staroružový so smotanovou mašličkou

Velvet (matný/lesklý)

Má veľmi podobné vlastnosti ako plyš. Tiež je veľmi obľúbený na rôzne dekoračné predmety a je výnimočný tým, že sa jedná o naozaj luxusný materiál so zamatovou štruktúrou a jemnými odleskami. Okrem dekorácií vyzerá úžasne aj na vonkajšej časti zavinovačky, či hniezda, kam sa nemusíte báť ich použiť, avšak v takom prípade neodporúčame tieto výrobky používať obojstranne, ako je to možné napríklad pri bavlnenej alebo mušelínovej verzii. 

Zavinovačka velvet

Voľba je na vás

Veríme, že vám naše rady pomôžu pri výbere materiálov pre výbavičku vášho dieťatka. Ak sa rozhodnete pre výbavičku od nás, nemusíte sa tejto téme venovať, pretože všetky naše produkty sú navrhnuté s dôrazom na obsah tohto článku. Aj keď si myslíme, že vhodný výber materiálov a látok je naozaj veľmi dôležitý, je predovšetkým na vás, akou cestou sa vyberiete a čo zvolíte. Ak pri tom budete myslieť na bezpečnosť vášho dieťatka, bude to celkom určite tá najlepšia voľba, nech už sa rozhodnete akokoľvek 🙂

Ak vám v tomto článku chýbali nejaké informácie, prosíme, kontaktujte nás a my ich radi doplníme.