Poriadok a systém v detskej izbe? Vieme, ako na to!

Poriadok a systém v detskej izbe? Vieme, ako na to!

Udržať poriadok a veci na svojom mieste je v detskej izbe vo väčšine prípadov doslova nemožné. Hračky aj na miestach, o ktorých nevieme, nie sú nič nezvyčajné. V dnešnom článku vám však dáme pár ľahko aplikovateľných a praktických rád, ako s neporiadkom zatočiť a vytvoriť prostredie kde bude mať každá vec svoje miesto.

Ešte pred samotnými nápadmi si však musíme povedať niečo o poriadku v detskej izbe. Nato, aby bol v detskom kráľovstve poriadok, je dôležité, aby sa v ňom samotné dieťa cítilo útulne, bezpečne a pohodlne. Už od malička je preto potrebné zapájať ho do organizovania vecí v izbičke a učiť ho poznaniu úložného systému, ktorý v nej nastolíte. Kľúčovým bodom je takisto fakt, že by malo mať dieťatko všetko na dosah, jedine tak je schopné upratať si po sebe a uložiť hračky na miesto, z ktorého ich zobralo. Navyše, ak sa dieťatko spolupodieľa na organizovaní, cíti sa ako spoluautor a teda má väčšiu vôľu udržiavať poriadok. Dovoľte detičkám rozhodnúť sa, kde čo chcú mať, prípadne sa ich opýtajte, ktoré hračky majú najradšej. Skvelými pomôckami sú aj farby, či vzory, podľa ktorých môžete predmety v detskej izbe usporadúvať. Najväčším faktorom pri učení detí poriadku je predovšetkým – ísť im príkladom!

Nato, aby ste si celý tento proces zjednodušili, existujú prvky, ktoré slúžia ako skvelý úložný priestor a držia predmety, či hračky pekne pokope (do príchodu detí, samozrejme:)). Ako prvé nemožno nespomenúť úložné koše, ktoré sú nielen úžasnými pomocníkmi pri udržiavaní poriadku, ale aj štýlovými doplnkami. Môžete do nich umiestniť hračky, vankúše, deky, či rôzne iné predmety, ktoré sa náletmi detí doslova povaľujú po celej domácnosti. Menšie košíky je takisto možné využiť aj na prebaľovacom pulte, kde ich môžete využiť na plienky, kozmetiku, či vlhčené obrúsky. Úložné boxy však nie sú len priestorom na odkladanie predmetov. Ako sme už vyššie spomínali, sú štýlovými doplnkami, ktoré vyladia miestnosť do dokonalosti a sú zaručeným lákadlom aj pre najmenších členov domácnosti.

Ďalším tipom, ako si hravo poradiť s neporiadkom a udržať veci na jednom mieste, je zaručene domčeková polica. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o bežný nábytok, avšak opak je pravdou. Takáto polica patrí k Montessori prvkom a je skvelou voľbou, ktorá deti učí samostatnosti a poriadku. Udržuje veci na jednom mieste a zároveň má dieťatko všetko na dosah ruky. Môžete ju využiť ako regál na hračky, knižnicu, alebo ako domček pre bábiky, či zvieratká. Jej multifunkčnosť podnecuje k rozvoju detskej fantázie a myslenia.

Pri organizovaní vecí v detskej izbe je vhodné si ju rozdeliť do zón, ktoré budú spĺňať istú funkciu. Skvelou voľbou je zriadenie hracej časti, ktorá bude pre dieťa istým „útočiskom“, v ktorom môže šantiť a „upustiť brzdu svojej fantázii“.  Do detského kútika môžeme umiestniť napr. baldachýn s podložkou, ktoré môžu slúžiť ako skvelá skrýša pred príšerkami, alebo suchý bazén s guličkami, ktorý zaručí hodiny zábavy. Je to takisto skvelé miesto na rôzne Montessori prvky, vďaka ktorým sa dieťa nielen zabaví, ale takisto rozvíja svoju pohyblivosť, koordináciu, odvahu, myslenie a fantáziu

Veríme, že sa vám naše tipy a nápady o organizovaní vecí v detskej izbičke zídu a spoločne aj s vašimi deťmi nájdete systém, ktorý vám bude vyhovovať a zabráni rozhádzaným hračkám po celej domácnosti.

Doporučujeme

Prihláste sa k odberu noviniek a získajte 5% zľavu na vašu prvú objednávku
Nové produkty, nápady, články a akcie, nezmeškajte nič, čo by vás mohlo zaujímať
logo small footer
© LevinFelin 2022