Aký matrac pre deti potrebujete? Vyberte si správne

Aký matrac pre deti potrebujete? Vyberte si správne

Spánok je pre dieťa nenahraditeľný. Počas neho totiž detské telíčko rastie a načerpáva potrebnú energiu. Zdravý spánok sa však nezaobíde bez kvalitného matraca do postieľky. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny. Odmenou pre vás bude spokojné a oddýchnuté dieťatko.

 

Dieťa v priemere strávi v posteli asi 40 % času, v dojčenskom veku dokonca viac. Pri kúpe matraca do postieľky by ste si najskôr mali uvedomiť, že to, čo by vyhovovalo vám, nemusí vyhovovať aj vášmu dieťatku. Anatomické zóny sú totiž pre malé deti doslova nežiaduce. Aké vlastnosti by ste mali sledovať a podľa čoho si vybrať?

Rozmery 

Starostlivo si odmerajte rozmery detskej postieľky. Je dôležité, aby do nej matrac dokonale zapadol. Medzi postieľkou a matracom nesmie byť medzera širšia ako 3 cm, inak hrozí, že dieťaťu do nej bolestivo zachytí ručička alebo nožička. Vhodné je preto používať pletence, teda ochranné mantinely, ktoré majú nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. Funkčná postieľka by tiež mala byť vybavená zábradlím, ktoré zabráni tomu, aby z nej dieťa vypadlo. 

Na trhu nájdete množstvo detských matracov rôznych rozmerov. Pri ich výbere neberte do úvahy len nízku cenu. Myslite na funkčnosť a zdravie. Siahnite po takom riešení, ktoré je určené priamo pre novorodenca alebo batoľa. Takýto matrac ma optimálnu tuhosť aj rozmer. Jeho výška sa zvyčajne pohybuje od 6 do 10 cm. Pozor na to, že matrac s výškou väčšou ako 10 cm môže nepriaznivo ovplyvniť fungovanie monitora dychu.

Bezpečnosť

Dôležitým parametrom je aj bezpečnosť. Vyberajte si preto výhradne z matracov s certifikátmi kvality a dokladmi o pôvode materiálov. Najlepšie matrace sú tie s nelepenou konštrukciou. Výrobca vtedy pri výrobe nepoužíva žiadne lepidlá a chemikálie. Iba vďaka certifikátom získate istotu, že matrac bude bezpečný pre zdravie vášho dieťatka.

Tuhosť

Pre novorodencov sú ideálne matrace so stredne tvrdým povrchom. Nevhodné sú úplne tvrdé, ako aj príliš mäkké matrace, ktoré môžu v krajných prípadoch vyvolať deformáciu chrbtice. Kvalitný matrac do postieľky navyše vydrží dlhšie, keď ho budete každý mesiac otáčať. Záťaž sa rozloží rovnomerne po celej jeho ploche, čím predídete preležaniu a prehybom v miestach neustálej záťaže.

Priedušnosť a hygiena

Dôležitá je aj dostatočná priedušnosť matraca, ktorá zabezpečí stabilitu prirodzenej telesnej teploty. Vaše dieťa tak nebude rozhorúčené a spotené. Správne odvetrávanie zas zabráni hromadeniu a vdychovaniu oxidu uhličitého. Vhodný je matrac vyrobený z kokosového vlákna, ktoré je prírodné, má ortopedické vlastnosti a vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči vlhkosti a parazitom. Samozrejmosťou by mal byť snímateľný poťah, ktorý sa dá kedykoľvek oprať.

Veríme, že sme vám pomohli zodpovedať všetky základné otázky ohľadom výberu matraca pre vaše dieťatko. Ak niektoré z nich zostali nezodpovedané, kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme. V našej ponuke nájdete nielen vysokokvalitné matrace, ale aj detské rastúce postieľky či pletence. Bezpečnosť a radosť vášho dieťaťa je pre nás na prvom mieste.