Uspávanie dieťaťa je v mnohých prípadoch doslova veda. Čičíkanie na rukách, v kočíku, šatke, alebo pri jazde v aute, sú jednými z množstva spôsobov, ktoré rodičia skúšajú pre rýchle uspávanie a pokojný spánok dieťatka. Ako však docieliť, aby dieťa spalo v postieľke?
Určite ste sa už nachádzali v situácií, keď ste túžobne mysleli na spánok, ale vaše dieťatko sa rozhodlo robiť všetko iné, len nie spať. A tobôž nie v postieľke. V takýchto prípadoch sa čokoľvek, čo vášho drobca prinúti spať, stáva „božím požehnaním“. Síce univerzálna metóda ako uspať dieťa v postieľke neexistuje, dáme vám pár jednoduchých tipov, ako to ľahšie dosiahnuť.
RUTINA
Prvým tipom, ktorý je však často podceňovaný je rutina. Od narodenia si bábätko začína vytvárať isté návyky, ktoré vedú ku kvalitnému spánku a teda následne aj k spokojnosti dieťatka. V tomto okamihu sa teda povestné hojdanie na rukách, alebo uspávanie v kočíku stáva pre mamičky doslova problémom. Vstávať niekoľkokrát za noc a hojdať dieťatko, aby zaspalo teda nie je „med lízať“. Na rad preto prichádza spánková rutina, ktorá je v rámci uspávania dieťatka veľmi dôležitá. Je vhodné si vytvoriť isté aktivity, ktoré budú jej súčasťou a bábätko ich začne chápať ako niečo, po čom prichádza spánok. Sú nimi napr. obliekanie pyžamka, spievanie uspávanky, kúpeľ alebo tlmené osvetlenie.
ZAVINOVAČKA A MANTINEL
V praxi to však, ako pri veľa veciach v živote, nie je také jednoduché, pretože bábätko v mnohých prípadoch len čo sa uloží do postieľky začne plakať. Pri takýchto situáciách je vhodným pomocníkom, napr. zavinovačka. Bábätko má už v brušku pre seba značne malý priestor, v ktorom sa však cíti dobre a bezpečne. Podobné pocity uňho vyvoláva aj zavinovačka, ktorá mu „zamedzuje“ pohyb, tým pádom sa cíti stiesnene, ako v brušku mamičky. Najdôležitejšie je však vytvoriť dieťatku pocit bezpečia. Vhodným môže byť okrem zavinovačky aj spací vak, hniezdo alebo správna poloha dieťatka, pri ktorej sa položí tak, aby bolo na boku a dotýkalo sa mantinelu a tým pádom malo pocit, že je v bezpečí.
HRAČKA
Ďalším skvelým pomocníkom pri uspávaní dieťaťa v postieľke je jeho obľúbená hračka, príp. plienka či vreckovka, ktorá môže byť taktiež súčasťou už spomínanej spánkovej rutiny. Napríklad plyšového mojkáčika položíte vedľa dieťatka do postieľky a tým mu dáte signál, že je čas ísť spinkať. Vreckovky či plienky môžete vyskúšať pri metóde spania vo „vajci“, tzn., že dieťatko uložíte na bok a pri telíčku mu vytvoríte pás zrolovanej plienočky/deky pripomínajúcej vajíčko. Bábätko sa v takejto polohe cíti bezpečne, pretože mu to pripomína život v brušku.
POSTIEĽKA
Veľmi dôležitou súčasťou uspávania dieťatka v postieľke je jej samotný výber. Skvelou voľbou je postieľka s lyžinami, ktorá funguje na princípe kolísky, čiže dieťatko má pocit, že ho niekto „čičíka“ či hojdá na rukách. Vhodná je aj detská postieľka s kolieskami, ktorá môže byť tiež účinným pomocníkom pri uspávaní. Tým, že ju môžeme premiestňovať, teda akokoľvek s ňou hýbať, dávame dieťaťu pocit, že je v jeho obľúbenom kočíku.
BIELY ŠUM
Vedeli ste, že je dieťatko v brušku obklopené mnohými zvukmi? Niet divu, že keď sa narodí a my ho zaplavíme tichom, zle spí a je nepokojné. Zvuky ho totiž upokojujú a je vďaka nim zrelaxované a spokojné. Stačí mu teda dopriať to, čo mu je príjemné. U niektorých detičiek sú to prirodzené tóny ako šumenie potoka, kvapky dažďa, u iných to môže byť zas napr. zvuk motora auta, fénu alebo vysávača. Nato, aby ste upokojili svoje bábätko však nemusíte hneď zapínať fén či vysávač, stačí vám mobil a aplikácie, ktoré keď zapnete produkujú biely šum, prípadne iné zvuky.
Uspávanie dieťaťa v postieľke je v mnohých chvíľach náročné a niekedy až takmer nemožné. Veríme, že spolu s našimi tipmi sa vám to malými krôčikmi podarí a bude spokojnosť ako aj na vašej strane, tak aj na strane vášho dieťatka.