Jedným z najdôležitejších elementov v starostlivosti o dieťatko je zaručene jeho bezpečnosť. Už od jeho narodenia sa rodičia snažia zohľadňovať tento faktor pri všetkom, s čím sa bábätko stretne. Výnimkou nie je ani detská postieľka, v ktorej dieťatko trávi najviac času. Pri jej výbere totiž práve bezpečnosť zohráva najväčšiu úlohu. Rodičia sa snažia zvoliť takú, ktorá spĺňa všetky požiadavky a zároveň zútulňuje priestor. Pri rozhodovaní však častokrát zabúdajú na jednu podstatnú vec a tou je zaobstarať bezpečie aj vo vnútri postieľky. Nielen materiál, či kvalitná farba sú pri ochrane zdravia tou najväčšou prioritou. Veľmi dôležitými sú aj prvky, ktoré sa v nej nachádzajú.
Predtým, než si spomínané predmety predstavíme, je potrebné ujasniť si dôvody, prečo môžu byť pre dieťatko nebezpečné. Väčšina rodičov/ľudí si pri detskej postieľke predstaví hneď niekoľko prvkov, ktoré musí obsahovať. Opak je však pravdou. Pokiaľ sa dieťatko nachádza v postieľke, resp. nie je pod dozorom, pre jeho bezpečnosť je vhodné, aby detská postieľka obsahovala čo najmenej predmetov, v tom najlepšom prípade žiadne. Voľná posteľná bielizeň, deky, vankúše, či iné predmety ho môžu vážne ohroziť, obzvlášť v prvých mesiacoch života, kedy môže nastať SIDS (syndróm náhleho úmrtia). Pri nesprávnej polohe, či prevracaní, môže dieťatko do nich zaboriť hlavičku, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť až udusenie. A práve kvôli tomu je veľmi dôležité myslieť aj nato, čo sa v postieľke nachádza.
Prvým z predmetov, ktorý nepatrí do detskej postieľky do 1. roka života sú prikrývky (deky, paplón a pod.). V tomto prípade môže k nebezpečnej situácii dôjsť pomerne jednoducho. Dieťatko neúmyselne danú prikrývku prehodí cez hlavu, či vkĺzne pod paplón a razom zamedzí prísunu vzduchu a následne dýchaniu. Takisto je potrebné pri pohyblivých a obratnejších deťoch myslieť nato, že pri otáčaní môžu nešťastne zaboriť hlavičku do prikrývky a tým zabrániť dýchaniu. Prikrývky, deky, či látkové plienky sú samozrejme vporiadku, ak máte dieťatko pod kontrolou, alebo po 1. roku života, kedy je dieťatko už samostatnejšie a uvedomelejšie. Môžete ich použiť do autosedačky, kočíka, či do detského kútika na leňošenie. U mnohých môže nastať otázka, čím teda dieťatko prikrývať. Najlepšou voľbou je vhodné oblečenie, zavinovačka, poprípade spací vak.
Ďalšími predmetmi, ktoré môžeme v detských postieľkach veľmi často spozorovať, sú dekoračné vankúše. Sú veľmi obľúbené, štýlové, avšak patria do zoznamu predmetov, ktoré by sa v postieľke za prítomnosti dieťaťa nemali nachádzať, keďže pri nesprávnej manipulácii, či umiestnení vankúša môže dôjsť k ohrozeniu dieťatka. Je vhodné ich využiť radšej do detského kútika, na gauč, prípadne do PRÁZDNEJ postieľky, ako dekoráciu.
Pre bezpečnosť vašej ratolesti je takisto dôležité zaobstarať postieľku, ktorá je bez sťahovacej bočnice. Bočnica musí byť spevnená a odnímateľná len pomocou náradia. Je kľúčové ju správne upevniť, pretože by mohlo prísť k ohrozeniu dieťatka, ktoré by mohlo vypadnúť, prípadne sa vďaka nej zraniť. Veľmi podstatné je aj umiestnenie matraca, ktorý by mal zodpovedať veku dieťaťa a jeho pohyblivosti. Detská postieľka by mala byť takisto umiestnená min. 1 meter od okna, nábytku, či elektrických šnúr.
Ako môžete vidieť, výber samotnej postieľky a toho čo by mala obsahovať, je v mnohých chvíľach veľmi náročné. Nechceme však hovoriť len o tom, čo by v nej nemalo byť. Do pozornosti vám preto dávame príklady, ktoré trefným spôsobom spĺňajú všetky faktory bezpečnosti. Patrí tam napríklad detská postieľka Nika. Je flexibilná, má 5 polôh a zároveň sa dá nakloniť do 5 stupňového uhľa. Táto unikátna funkcia je veľmi užitočná pri novorodeniatkach, ktoré často grckajú alebo trpia refluxom, ktorý môže častokrát trvať až do 6 mesiacov. Spolu s rastúcou postieľkou Smart bed síce majú praktickú odnímateľnú bočnicu, ale dá sa odmotnovať len náradím, vďaka čomu sú absolútne bezpečné.
V článku sme vám poskytli informácie, ktoré sú v súlade s určitými normami o bezpečnosti dieťatka v postieľke. Je však len na vás, či ich v praxi využijete. Tak či onak, aj tu platí, že na prvom mieste sú bezpečnosť a potreby dieťaťa. Je dobré si však pripomenúť, že aj keď sa v mnohých veciach ťažko odoláva starým zvykom či stereotypom, nie všetko čo bolo správne kedysi, je po určitom vývoji a skúmaní, vhodné aj dnes.
V každom prípade záleží len na vás a vašom presvedčení, keďže každý rodič vie najlepšie, čo je pre jeho dieťatko dobré.